Pokud se vám stránky nezobrazují správně, zkuste použít jiný internetový prohlížeč.

Zveřejněn záznam z prvního letošního workshopu o Digital Humanities ve výzkumu středověké hudby

Ve dnech 17. až 19. března 2021 proběhl první z letošní série workshopů na téma Digital Humanities ve výzkumu staré hudby. Ačkoliv byl vloni virtuální formát nutnou improvizací, letošní série již se setkáními napříš časovými pásmy počítá od začátku, a tak je v plánu workshopy nahrávat a nahrávky zveřejňovat. První workshop je již takto k dispozici na projektovém kanálu na YouTube.

Workshopu se zúčastnilo celkem třicet výzkumníků a studentů z Evropy, USA a Kanady. Vedle prezentací kolegů z McGill University v Montrealu a Universität Würzburg byla součástí workshopu i prezentace naší práce na softwaru pro tvorbu digitálních edic s automatickým rozpoznáváním notopisu a možností průběžné kolaborativní tvorby edic v podání specialisty projektu na digital humanities Jana Hajiče.

Ichiro Fujinaga: Large-scale OMR for neumes with Rodan (DHEMR 2021/1, Session 1)

https://www.youtube.com/watch?v=FXkKrwatIwM

Abstract: The overall goal of the Single Interface for Music Score Searching and Analysis (SIMSSA) project is to develop a workflow for creating an infrastructure for a musical data discovery system. Here, we describe an online system for large-scale processing of neume music notation called “Rodan." The system converts the images of music manuscripts to a computer-readable format using optical music recognition (OMR) technologies.

 

Martha Thomae: Making Rodan work for you (DHEMR 2021/1, Session 2)

https://www.youtube.com/watch?v=_TeGXG9Fh2M

Abstract: In this second session about SIMSSA (Single Interface for Music Score Searching and Analysis), we explore in more detail the technologies presented during the first session. We will see each of the OMR-related “jobs” available in “Rodan,” getting to know their settings, and how to interconnect these jobs to generate an MEI file which encodes the contents of a music manuscript. The goal of this workshop is for the audience to learn how to use these technologies for their own purposes.

 

Alexander Hartelt & Jan Hajič: Collaborative digital editions with OMMR4All (DHEMR 2021/1 session 3)

https://www.youtube.com/watch?v=hX9pGOdfbZ8

Abstract: In this session, we will try out OMMR4all, a web app for collaboratively creating digital facsimile editions of chant manuscripts in staff notation, with optical music recognition available as a part of the workflow. This workshop session is a hands-on tutorial that aims to teach participants how to efficiently use OMMR4all — you will have the opportunity to follow along in the actual app.